33o

Грудне вигодовування: головне для мами і малюка

  • 2025.07.15 14:25
    • Громада
    • Калуський районний відділ ДУ "ІФОЦК та ПХ МОЗ України"
  • 29

Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У новонародженої дитини існує три основні потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері. Грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Завдяки цьому годування грудьми являється біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку та росту дитини. Жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування. Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Тому в перші місяці життя при виключно грудному вигодовуванні немає необхідності допоювати дитину водою. В грудному молоці є достатня кількість рідини. Молоко матері має високі поживні властивості – до його складу входять білки та незамінні амінокислоти, жири та незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та формі, добре засвоються дитиною. Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, багаточисленні регуляторні фактори) допомагають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватись до нових умов життя. Ці речовини сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому - повноцінної системи імунітету. Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається протягом всього життя. Діти, які знаходились на грудному вигодовуванні, міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванні.

          В чому переваги грудного вигодовування для мами? Грудне вигодовування сприяє більш швидшому скороченню матки після пологів, що знижує ризик маточних кровотеч та анемії внаслідок кровотечі; є природньою профілактикою мастопатій, пухлин молочних залоз, матки, яєчників; є природнім фактором захисту від непланової вагітності (в період відсутності менструації при умовах регулярного та частого годування грудьми – інтервал між годуваннями не більше 4 годин, вночі не більше 6 годин, протягом не більше 6 місяців після пологів).

          Що ж потрібно для того, щоб грудне вигодовування склалось успішно? Слід лише дотримуватись ряду нескладних для виконання правил. Розпочати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це станеться в першу годину життя. Навіть якщо дитина не виявляє бажання смоктати груди. Контакт шкіра-до-шкіри через викладання на живіт чи груди матері матиме свій позитивний ефект для грудного вигодовування – саме у такий спосіб відбувається природній «запуск» лактації. Зважте на те, що, якщо Ваш стан та стан дитини дозволяє, контакт має тривати щонайменше 1 годину, в ідеалі – весь час Вашого перебування у пологовій залі. Сумісне перебування з немовлям забезпечить Вам організацію вигодовування за потребою. Цей підхід дозволить дитині скласти власний режим харчування, який природно відповідатиме особливостям і потребам саме Вашого малюка. Забезпечивши дитині перебування біля грудей так часто, як вона того потребує, Ви забезпечите її адекватною кількістю грудного молока. Адже молоко в грудях синтезується виключно у відповідь на смоктання – час та активність смоктання сприймаються Вашим організмом як своєрідне замовлення на продукцію молока – в тій кількості, в якій цього потребує малюк. Режим вигодовування за потребою визнає зміну графіку харчування дитини час від часу, бо ж малюк росте – його потреби змінюються, і саме за рахунок вільного доступу до грудей, дитина дає Вашому організмові «зрозуміти» - коли і скільки молока продукувати.

        Також слідкуйте за тим, як дитина прикладена до грудей. Невірне положення коло грудей може травмувати груди, вносити дисбаланс в склад отримуваного дитиною молока, недостатньо стимулювати продукцію молока.

Складові вірного прикладання:

  • немовля повинне шукати груди, повертати свою голову до грудей і широко відкривати рот;
  • спершу ніс немовляти знаходиться навпроти соска;
  • немовля піднімає підборіддя і захоплює сосок глибоко в свій рот;
  • сосок і частина ареоли мають бути втягнуті в рот малюка;
  • губи дитини повинні бути злегка вивернуті назовні, а щоки не повинні бути порожнистими (це показник того, що негативний тиск у роті достатній);
  • захват потрібно підтримувати, доки немовля ритмічно смокче ковтає-дихає;
  • грудне вигодовування не повинно бути болючим для матері.

         Запам’ятайте просте правило – чим частіше малюк смокче груди, тим більше молока в них утворюється. Тому кожного разу, коли Ви відчули сумніви з приводу того - чи вистачає молока немовляті, починайте зі збільшення кількості прикладань до грудей. Принцип вигодовування за потребою «працює» цілодобово, тобто нічні годування будуть і мають бути, бо великі перерви у стимуляції груді (годування – це і є стимуляція) неминуче зменшують продукцію молока. Пам’ятайте: молока не має бути багато, його має вистачати дитині. Для достовірності відстежте, скільки дитина має сечовипускань на добу та як набирає у вазі. Нормальними є 6 та більше сечовипускань на добу та прибавка у вазі від 125 г на тиждень. Якщо Ваш малюк виконує обидві умови, будьте впевнені, що Ваша дитина не голодує.

     За потреби обов’язково звертайтеся по допомогу до лікаря або консультанта з грудного вигодовування. І пам’ятайте, що грудне вигодовування — найкраща їжа для дитини.

 

Лікар з гігієни праці Калуського РВ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ »                           Тетяна БЕРДИЧЕВСЬКА

Інші новини