Сьогодні, 5 травня, під головуванням заступниці міського голови Наталії Кінаш відбулося засідання круглого столу на тему: «Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю».
Люди з інвалідністю щодня стикаються з численними перешкодами, які ускладнюють їм життя та позбавляють їх можливості реалізувати свій потенціал. Це можуть бути архітектурні бар’єри, відсутність адаптованих транспортних засобів, недостатній рівень освіти та багато іншого. Люди з обмеженими можливостями мають такі ж права на працевлаштування, доступну освіту й інфраструктуру, як і інші категорії громадян.
Сьогодні в Україні питання захисту прав людей з інвалідністю набуває ще більшого значення у зв’язку із війною, внаслідок якої збільшується кількість громадян із тяжкими травмами та ушкодженням здоров’я, як серед військових, так і серед мирного населення. Саме тому вкрай важливо державі системно підвищувати рівень соціального забезпечення осіб з інвалідністю, якість реабілітаційних послуг, стимулювати розвиток громадських об’єднань осіб з інвалідністю та підтримувати ініціативи, які надходять від них; усіляко долучати громадський сектор до розробки нормативно-правових актів та стратегій розвитку.
В Калуській міській територіальній громаді проживає 9 860 осіб зі інвалідністю. З них 234 особи з інвалідністю внаслідок війни, в т. ч. 148 осіб – російсько-української війни.
У громаді функціонують громадські організації осіб з інвалідністю: ГО інвалідів (керівниця Олена Білоус); ГО «Калуська територіальна первинна організація Українського товариства сліпих» (керівниця Тетяна Перейма); ГО «Діти Сонця» (керівниця Галина Кукура); Івано-Франківська обласна організація Українського товариства глухих (голова Кароліна Бєлоусова).
З метою забезпечення прав осіб з інвалідністю та покращення їхнього матеріального стану в Калуській МТГ діє ряд відповідних Програм. Зокрема, з початку року за рахунок коштів бюджету Калуської громади 152 особам з інвалідністю надано одноразову грошову допомогу на загальну суму 399 тис грн. Допомогу на лікування за перший квартал 2025 року отримали 69 дітей з інвалідністю на загальну суму 98 тис.грн., також з початку року допомогу на лікування отримали 13 дітей, хворих на цукровий діабет, на загальну суму 65 тис.грн. З початку року пільгами з оплати житлово-комунальних послуг та послуг зв’язку користуються 384 особи з інвалідністю, сума відшкодування надання пільг становить 300,9 тис. грн.
Згідно з кошторисними призначеннями на 2025 рік бюджетом громади передбачено кошти на відшкодування перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян на міських автобусних маршрутах загального користування. Пільгами на проїзд мають можливість користуватися також особи з інвалідністю. Передбачено надання коштів КП «Екоресурс» для подальшого придбання транспортних засобів для перевезення пасажирів на міських та приміських маршрутах загального користування, в т. ч. пристосованих для перевезення осіб з обмеженими можливостями.
На обліку станом на 1 квітня 2025р. в управлінні соціального захисту населення Калуської міської ради щодо забезпечення послуг з реабілітації дітей з інвалідністю перебуває 34 особи. З початку року управлінням укладено 28 договорів про надання послуг з реабілітації дітей з інвалідністю на загальну суму 509,3 тис. грн. Спеціалістами управління соціального захисту населення від початку року опрацьовано 122 заяви осіб з інвалідністю на забезпечення 330 протезно-ортопедичними виробами та 60 технічними засобами реабілітації та 3 осіб для проведення ремонту ДЗР.
На обліку в Територіальному центрі соціального обслуговування м.Калуша
перебувають 385 осіб з інвалідністю, які отримують соціальні послуги з догляду вдома, натуральної допомоги та соціальної адаптації.
У Калуському геріатричному центрі отримують послуги стаціонарного догляду 8 осіб з інвалідністю, з них 5 осіб з числа ВПО.
У громаді функціонує КЗ «Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю «Добродія Калуська», метою діяльності якого є здійснення заходів, спрямованих на розвиток та коригування порушень розвитку дитини з інвалідністю, навчання її основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, створення передумов для інтеграції у суспільство.
З початку року КНП «Калуський міський центр ПМСД Калуської міської ради» медикаментами за пільговими рецептами забезпечило 123 особи з інвалідністю, з них 22 дитини з інвалідністю, на загальну суму 376,7 тис. грн за рахунок коштів місцевого бюджету. Амбулаторне лікування пройшли 980 осіб з інвалідністю.
З початку року обстежено та стаціонарно проліковано 215 осіб з обмеженими можливостями в КНП «Калуська міська лікарня Калуської міської ради».
КНП «Стоматологічна поліклініка Калуської міської ради» з початку року надано стоматологічні послуги 27 особам з інвалідністю на загальну суму 13,8 тис.грн за рахунок коштів місцевого бюджету.
У закладах загальної середньої освіти Калуської МТГ навчається 188 дітей з інвалідністю. Всі вони забезпечені рівним доступом до якісної освіти, та підручниками на 100%. Ці діти здобувають освіту за різними формами навчання. А саме: 26 осіб з інвалідністю навчається на індивідуальній формі навчання (педагогічний патронаж), всього на індивідуальній формі навчання 42 учні; 44 дитини з інвалідністю навчається на інклюзивній формі навчання. У Калуській громаді інклюзивне навчання організоване у 18 закладах загальної середньої освіти. Всього функціонує 107 інклюзивних класів, у яких навчається 149 учнів із особливими освітніми потребами; 11 дітей з інвалідністю здобувають освіту у двох спеціальних класах Калуського ліцею №4; 107 учнів відвідують ЗЗСО на загальних підставах.
Калуський міський центр соціальних служб щороку запрошує до участі в міському фестивалі творчості дітей та молодь з функціональними можливостями «Повір у себе» та залучає мешканців громади до обласного фестивалю «Повір у себе». Торік такий фестиваль проводився в Калуші за участю вихованців КЗ «Добродія Калуська».
Рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради надано можливість дітям з інвалідністю відвідувати басейн «Посейдон» безкоштовно; особам з інвалідністю І та ІІ групи – 50- відсотковою знижкою плати.
Під час круглого столу про основні права та свободи осіб з інвалідністю нагадала заступниця начальника Калуського відділу надання безоплатної правничої допомоги Ірина Федоришин.
На державних програмах щодо працевлаштування осіб з інвалідністю акцентувала увагу присутніх начальниця відділу Калуської філії обласного центру зайнятості Тетяна Ткачук.
Відповідальний за ветеранську політику у громаді Ілля Тітко разом з головою Ради підприємців при виконавчому комітеті Калуської міської ради Володимиром Микитиним зупинились на особливостях і проблемах працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Завідувачка сектору управління соціального захисту Руслана Ільків повідомила про забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та військовослужбовців допоміжними засобами реабілітації та реабілітаційними послугами.
Також в ході зустрічі мали слово представники громадських організацій осіб з інвалідністю.