В Україні щорічно реєструються випадки правця. Впродовж 2023 року було зареєстровано 6 випадків цієї недуги: у Вінницькій (1), Івано-Франківській (1), Львівській (1), Миколаївській (2) та Черкаській (1) областях. В 2024 році – 12 випадків: по 1 випадку в Чернівецькій, Черкаській, Одеській , Івано-Франківській областях, по 2 випадки – Миколаївській, Тернопільській, 3 випадки – Львівській областях. В І кварталі 2025 року зафіксовано вже 1 випадок цього захворювання у Закарпатській області проти 2-х випадків за аналогічний період минулого року (по одному у Черкаській та Чернівецькій областях).
На Калущині з 1978 року зафіксовано 5 випадків недуги, 2 з яких закінчилися летально. Хворіли 3 мешканці міста і 2 сільської місцевості. Серед них 3 особи жіночої статі віком 52, 59, 63 років, 2 – чоловічої 77 та 79 років. В анамнезі захворювання 4 захворілих були рани, в одного хворого - термічний опік.
Зазначимо, що правець діагностується на основі клінічних ознак й не потребує лабораторного підтвердження, лікування починається одразу.
Чим небезпечний правець та як захиститись?
Правець — важка інфекційна хвороба, яка вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом).
Ризики смерті від правця, навіть з отриманням медичної допомоги, можуть сягати 80%.
Збудник правця ( бактерія Clostridium tetani), потрапляє в організм людини з грунту та екскрементів тварин через:
-рани, порізи, подряпини;
-опіки;
-укуси тварин;
-нестерильне обладнання для пірсингу, татуювань та ін’єкцій;
-травмування гострими предметами та уламками деревини.
Слід мати на увазі, що небезпечними є не тільки значні поранення, але й малопомітні ушкодження: садна, уколи, скалки, тощо.
Від людини до людини правець не передається. Обробка рани антисептиками не вбиває цієї бактерії.
Смерть зазвичай настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза.
Симптоми цього захворювання можуть з’явитися протягом 3–21 дня після інфікування. Серед них:
-болісні судоми м’язів, які утруднюють дихання та ковтання;
-стиснення щелеп, через яке важко відкрити рот;
-температура тіла 38 градусів С або вища;
-надмірне потовиділення;
-прискорене серцебиття;
- пізніше –ламкість кісток.
У разі появи згаданих вище симптомів негайно зверніться до медичного закладу.
Ускладнення
Внаслідок правця може виникнути пневмонія, емболія легеневої артерії ( закупорка легеневої артерії згустком крові).
Ймовірність настання смерті залежить від своєчасного та правильного лікування, віку та загального стану здоров’я хворої людини. Без належного лікування ймовірність смерті майже стовідсоткова.
Правець простіше попередити, ніж лікувати. Єдиний надійний спосіб захиститися від правця - це вакцинація. Вона в Україні безоплатна.
Імунітет після захворювання не формується і є ймовірність повторного зараження. Тому вакцинація необхідна навіть якщо ви хворіли. Особам, які одержали травматичне ушкодження, поранення і не були імунізовані проти правця проводять обов’язково, екстрену специфічну профілактику даного захворювання. Екстрена профілактика правця передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту за допомогою відповідних імунобіологічних препаратів.
Відповідно до національного календаря щеплень вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення), у 18 місяців (четверте щеплення).
Ревакцинація відбувається у 6 років та 16 років. З 26 років планова ревакцинація для дорослих обов’язкова кожні 10 років!
. Своєчасне звернення за медичною допомогою до лікаря або фельдшера навіть при найменшому пораненні, що сталося на вулиці, в саду, в полі чи на городі - запорука попередження цієї важкої недуги.
Ваше здоров’я у ваших руках!
Лікар-епідеміолог Калуського районного
відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Мирослава ГУМЕНЯК