6o

Презентація: «Ой не коси, бузьку, сіна» — драматична поема про Василя Стефника

  • 2025.05.13 17:05
    • Громада
    • Культура
  • 24

Літературна палітра Калуша поповнилася новим твором в оригінальному жанрі.

«Ой не коси, бузьку, сіна» — драматична поема про поета, громадського діяча Василя Стефаника (1871-1936). Її авторка, Оксана Тебешевська, — Заслужена вчителька України, членкиня Національної спілки письменників України, Національної спілки краєзнавців України, поетеса просвітянка, громадська діячка, а віднедавна — лавреатка обласної премії ім. В. Стефаника. 

Драматичну поему презентували сьогодні, 13 травня, у Центральній бібліотеці ім. Тараса Шевченка.

Оксана Тебешевська розповідає: творчість Василя Стефаника була невід’ємною складовою виховання у її родині. Із дитинства знайома із доробком письменника, з часом дослідниця зацікавилася життєвим шляхом, інтелектуальним спадком, значенням його творчості для виховання молодих поколінь. Свого часу побувала на обійсті поета у Русові на Снятинщині, де спілкувалася із його сином. Ще раз повернулася туди торік, для отримання премії Василя Стефаника.

— Я знову сіла на тому ґанку, біля того столика, де ми колись розмовляли із його сином, —пригадала Оксана Тебешевська. — Я ціле життя йшла до Стефаника. Вивчала, що могла вивчити, читала твори. А тоді, на ґанку, Стефаник прийшов до мене. І я поїхала з думками, що щось про нього напишу. 

Натхнення вилилось у новий для Оксани Тебешевської жанр — драматичну поему. Дія відбувається у «білому палацику» Василя Стефаника, що у Русові, в останній рік життя письменника. До нього приходять десять «жінок»: Доля, Дорога, Весна, Любов, Мука, Правда мужицька, Правда панська, Радість, Самотність, Слава. Через взаємодію з ними розкриваються світогляд, діяльність, погляди, думки, емоції головного героя. 

Їх втілили актори народного театру «Легенда». У вкрай короткий термін творчий колектив на чолі з режисеркою Лесею Піцик створив атмосферну камерну постановку за мотивами драматичної поеми «Ой не коси, бузьку, сіна». 

Видання книги стало можливим за сприяння Калуської міської ради. Із успішною презентацією і постановкою драматичної поеми Оксану Тебешевську вітали заступниця міського голови Калуша Надія Гуш і начальниця управління культури, національностей та релігій Калуської міської ради Любов Джуган, голова Калуського міськрайонного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта», депутатка Калуської міської ради Леся Кирилович, друзі, знайомі однодумці. Оксану Тебешевську нагороджено Почесною грамотою міського голови. 

Проте, зізнається авторка, найбільша нагорода для неї — це зацікавлені читачі, захоплені відгуки, численна присутність на презентаціях і творчих заходах. Це мотивує до втілення творчих ідей, а їх — багато.

Інші новини