11o

Горді бути «Франковим містом»

  • 2025.05.28 15:03
    • Громада
    • Культура
  • 43

У річницю смерті Івана Франка Калуська громада вшанувала пам’ять Каменяра покладанням квітів до пам’ятника. 

Іван Франко помер 28 травня 1916 року у Львові. По собі залишив величезний творчий і науковий доробок, багатий тематикою й ідеями; провадив активну громадсько-політичну діяльність. Власною працею він довів: українська культура — не провінційна, а самодостатня, сильна, сучасна стихія.

Доля Івана Франка була тісно пов’язана з Калушем, зокрема, і з Підгірками. Про це присутнім на покладанні квітів розповіла наукова співробітниця музею-оселі родини Івана Франка Дарія Ониськів. У червні 1880 року Іван Франко ночував у місцевій поліцейській дільниці, коли його, заарештованого під Коломиєю, вели під конвоєм до Нагуєвич. Через чотири роки, під час зорганізованої ним студентської мандрівки, виступав із доповіддю у старому Народному домі. У 1903 році разом із братом Онуфрієм купив землю у Підгірках. Востаннє побував там 30 серпня 1913 року на похороні рідного брата. 

Ніде у світі немає такої вулиці, як у Калуші: на 4-х кілометрах розташовано три пам’ятники Іванові Франку. Йдеться про відтинок вулиць С. Бандери і Івано-Франківської. Пам’ятники Іванові Франку розташовані біля будинку культури ім. А. Могильницького, на обійсті музею-оселі родини Івана Франка, і у центрі, біля приміщення Калуської дитячої музичної школи. 

До пам’ятника у середмісті поклали квіти заступниця міського голови Калуша Надія Гуш і депутатка Калуської міської ради, голова Калуського міськрайонного об’єднання ВУТ «Просвіта» Леся Кирилович.

Надія Гуш, зокрема, наголосила, що життєвий шлях Івана Франка — показовий, а його творчість — актуальна для підростаючого покоління молодих інтелектуалів. Для більш детального ознайомлення з минулим громади, започатковано ініціативу «Стежками часу». Працівники КЗ «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» і активісти ГО «Спогади крізь віки» зібрали і опрацювали історичні матеріали. А, завдяки технологіям штучного інтелекту, давні фото вдалося навіть «оживити». Зісканувавши код на таблиці, розташованій на пам’ятнику, можна багато дізнатися про життя і творчість Каменяра, його дотичність до нашого краю. 

Подія була надзвичайно цікавою для десятикласників із Калуського ліцею №10. Сьогодні вони мали одноденну практику у музейних установах громади. Молодь дізналася тонкощі роботи цих закладів, особливості праці істориків, дослідників, краєзнавців, митців і мистецтвознавців.

Інші новини